הגשמת יעדים וחלומות


התגברות על בעיות ומכשולים; הגשמת יעדים וחלומות / מיכל רון *

 

את יוצרת את הבעיות בחייך

כאשר אני עובדת עם אנשים אני עושה זאת לעולם מתוך הנחה שהם אלו שיצרו את המצב הבעייתי שאותו הגיעו כדי לשנות – לא במודע, אולי, אך בהחלט במכוון.

תפיסה כזו מכבדת את האדם ואת יכולתו להשפיע על מציאות חייו וליצור אותה – ויחד עם זאת פותחת פתח לכל שינוי שאנחנו רוצים לעשות בעתיד.

 

רצ"ב שני תרשימי זרימה מקבילים – אחד של התגברות על מכשולים בהווה, והשני של הגשמת יעדים בעתיד. שניהם בנויים משאלות, שהמענה עליהן יעזור לנו לראות כיצד יצרנו את המצב אותו אנחנו רוצים לשנות ('התגברות על מכשולים'), או כיצד ליצור את המצב הרצוי לנו ('הגשמת יעדים').

 

התגברות על מכשולים ב-4 שלבים

1. הגדרת הבעיה

כדי להתגבר על מכשולים או בעיות נסתכל במציאות כפי שהיא, ונשאל את עצמנו מהו המצב הנוכחי. מה יש לי או אין לי בחיי, מהי הבעיה או המכשול?

 

2. למה זה טוב?

השאלה הבאה תהיה 'למה יצרתי את המצב או את החוסר הזה?'

כאן נדרשת כנות – בדרך כלל אנחנו נוטים לתפוס עמדה של קורבנות, ולטעון ש'לא אני עשיתי את זה', 'ככה זה נהיה', ועוד.

אם אתן רוצות להמשיך להאמין בזה, חבל לקרוא עד סוף המאמר.

אם אתן רוצות לשנות –

כדאי לבחון את הרגשות שלנו, ולכתוב תשובות מלאות – 'אני עדיין לבד כי אני פוחדת מ....', או 'כי אני כועסת על...' או כי 'עדיין לא ריפאתי את...' –

הרבה פעמים מצב מסויים מגיע או נשאר משום שנשאר לנו משהו לרפא או משהו ללמוד – אומץ, סליחה, חמלה, אהבה עצמית, שמחה, ועוד. באמצעות פיתוח איכויות ניתן ללמוד כיצד ללמוד את אותן איכויות ולגלם אותן בחיינו. (מאמר בקרוב, אי"ה.)

לצד הרגשות, כדאי לבחון גם את האמונות שלנו – תכופות אנחנו מרגישים בדרך מסויימת בגלל האמונות הלא מודעות שלנו. אולי אני מאמינה שלא מגיעה לי? אולי אני מאמינה שלא אצליח?

זהו אחד השלבים הקשים, והוא דורש התבוננות מעמיקה וישרה של עצמנו על עצמנו, אך כאשר ענינו לעצמנו בכנות הדרך למעשה כמעט פתוחה.

 

3. איך אני יוצרת את הבעיה

בשלב השלישי אני נדרשת לראות איזה התנהגויות שלי משמרות את המצב הקיים?

יכול להיות גם שאני משמרת את המצב הקיים באמצעות המנעות מפעולה – אני רוצה עבודה חדשה, ופוחדת להתחיל אותה כי אני מאמינה שיהיה לי קשה מדי ואצטרך לוותר על דברים שאני אוהבת, אז אני נמנעת מלגשת לראיונות, למשל.

גם בשלב הזה לפעמים קשה לנו לראות איך אנחנו למעשה יוצרים את מציאות חיינו, אך מי שצלח את השלב הקודם יוכל להשתמש באותה איכות של יושר אישי כדי לגלות.

רמז: בחנו כל פעולה או אי פעולה הקשורה לתחומים שבהם אתם רוצים ליצור שינוי.

 

בדרך כלל ניתן להחליף בין השלב השלישי לשני. הבאתי את השאלות בסדר הזה משום שבדרך כלל קל יותר לגלות למה יצרתי בעיות מאשר איך יצרתי אותן, וההיפך כאשר מדובר בהגשמת יעדים וחלומות, אך אתם מוזמנים לבדוק בשביל עצמכם.

 

4. מה לעשות?

בשלב האחרון אני שואלת את עצמי איזה צעדים אני מתכוונת לנקוט בנדון.

אם אני נמנעת מלפעול בנושא מסויים – כדאי לכתוב מה אני מתכוונת לעשות.

אם אני עושה דברים שמזיקים לעצמי – גם אז כדאי לכתוב מה אני מתכוונת להפסיק לעשות, אך חשוב יותר לכתוב מה אני מתכוונת לעשות במקום, כך שהרגלים חדשים ומיטיבים יותר יחליפו את ההרגלים הישנים והמזיקים (למשל – אפשר 'להפסיק לעשן', אך עדיף להוסיף לזה גם 'להתחיל להתעמל'.)

עדיף לבחור בצעדים קטנים, ברורים וישימים, כדוגמת - ללכת לקבל מסאג', לקנות לעצמי נעלים, לחסוך 100 שח כל חודש, וכד'. אפשר לבחור בצעדים שאפתניים יותר, אך גם כאן – כדאי לדרג, וללכת מהקל אל הקשה.

כדי שהדברים האלו יקרו כדאי לכתוב את כל הדברים שאנחנו מתכוונים לעשות ביומן, ואז נשאר רק לעשות את מה שאמרנו.

 

בהצלחה!!!

 

**לתרשים הזרימה

 

מאי 2006

 

 

* מיכל רון עובדת בפסיכולוגיה אלטרנטיבית, ומתמחה בריפוי חרדות, בעיות בזוגיות והפרעות אכילה.

אתר:  http://www.michalron.com.

מייל: alternatherapy@yahoo.com  .